Tatry Zachodnie cz4 Tatry - Grań główna

Suchy Wierch Kondracki

Moja strona Tatry

Suchy Wierch Kondracki (1890 m)

- Suchý vrch Kondracký

Pol-Słow. Suchy Wierch Kondracki leży w głównej grani Tatr. Wznosi się nad Doliną Kondratową od płn. - zach. i jej gałęzią - Doliną Suchą Kondracką od płn. - wsch. Na płd. i płd. - zach. znajduje się Dolina Cicha Liptowska i jej gałąź Dolina Tomanowa Liptowska wraz z odnogą - Jaworowym Żlebem. Wierzchołek Suchego Wierchu jest wysunięty nieco na płd. od głównej grani.

Na zach. biegnie krótki, szeroki grzbiet ku Przełęczy pod Kopą Kondracką, za którą wznosi się Kopa Kondracka. Grzbiet ten, którego szerokość osiąga tu 100 m, rozcinają równolegle biegnące rowy tektoniczne.

W północnym ograniczeniu rowu, w odległości ok. 120 m na płn.- wsch. od wierzchołka, wznosi się kopa (1861 m), z której wybiega na płn. - wsch. grzbiet Łopaty. Na płd. wyrasta krótki grzbiet opadający początkowo łagodnie, a kończący się nad Doliną Cichą stromym, szerokim stokiem zwieńczonym turniczkami Jaworowych Skałek (Javor, Javorové bralo). Grzbiet ten zamyka od wsch. Jaworowy Żleb.

Na wsch. opada Suchy Wierch ostrą, w środkowej części poziomą granią, do wcięcia Gładki Przechód (Suchej Przełączki Kondrackiej), za którą są Suche Czuby.

Mapka poglądowa
8

Zdjęcia
1 - 2