Tatry Zachodnie cz4 Tatry - Grań główna

Kasprowy Wierch

Moja strona Tatry

Kasprowy Wierch (1987 m)

- Kasprov vrch

Pol-Słow. Szczyt głównej grani Tatr. Wznosi się nad Doliną Goryczkową, a ściślej nad jej górnym piętrem - Doliną pod Zakosy od płn. - zach., Doliną Suchą Kasprową - odnogą Doliny Kasprowej od płn. - wsch., Doliną Gąsienicową od płn. - wsch. i Doliną Cichą od płd. Na zach. sięga długim ramieniem ku Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy, za którą wznosi się Pośredni Wierch Goryczkowy; ku płd. - wsch. opada krótkim stokiem ku Suchej Przełęczy, za którą leży Beskid.

Ze szczytu wyrastają dwa ramiona: - pierwsze, płn. - zach., Suchego Wierchu zakończone Myślenickimi Turniami dzieli Dolinę Goryczkową na zach. od Doliny Kasprowej na wsch; drugie, płn. - wsch., Uhrocia Kasprowego, rozgałęziające się niżej na szereg mniejszych grzbietów sięgających nad wyloty Doliny Bystrej i Doliny Suchej Wody. Pod wierzchołkiem stoi końcowa stacja kolei linowej, a prawie na samym szczycie znajduje się budynek obserwatorium meteorologicznego.

Z Kasprowego Wierchu rozchodzą się szlaki turystyczne na Czerwone Wierchy, Świnicę i Halę Gąsienicową. Od strony słowackiej wchodzi się na niego bardzo rzadko.

Mapka poglądowa
8

Zdjęcia
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6

Panorama
1 - 2 - 3 - 4 - 5